Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 8992074



*

nr 899 2074


Ellen Jolin

(1854-1939), Sverige


Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), 1905, "Oberwedel", motivet: 25 x 18


Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 juni 2014
kl 19:53:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/6 08:44:20 1      350 kr
8/6 12:04:02 2      Vinnande bud
9/6 09:41:07 3      450 kr



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Ellen Jolin

Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.

Läs mer om Ellen Jolin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr